wtorek, 11 lipca 2023

W Bibliotece Narodowej Republiki Białorusi uczczono pamięć ofiar rzezi wołyńskiej


Kolejnym bratnim nam Polakom państwem po Rosji, w którym godnie upamiętniono 80 rocznicę ukraińskiego ludobójstwa Polaków na Wołyniu, dokonanego przez ukraińskich szowinistów z OUN - UPA i ukraińską czerń, jest Białoruś. Natomiast jedynym krajem, gdzie w ogóle nie odbędą się ŻADNE państwowe obchody tej tragicznej dla Nas Polaków rocznicy, jest Polska pod rządami PiS i reszty magdalenkowego obozu zdrady narodowej.

 


 

Zbrodnia Wołyńska: W Bibliotece Narodowej otwarto wystawę o zapomnianej tragedii XX wieku

Открытие выставки в Национальной библиотеке || «Забытый геноцид. Волынская резня 1943-1944 гг.


Otwarcie wystawy w Bibliotece Narodowej || „Zapomniane ludobójstwo. Rzeź wołyńska 1943-1944


 


https://www.youtube.com/watch?v=IUT0bYM0zVQ

 

 


10 lipca odbyła się wystawa książkowo-dokumentalna „Zapomniane ludobójstwo. Zbrodnia Wołyńska 1943-1944.

11 lipca przypada 80. rocznica „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu. 11 lipca 1943 r. (była to niedziela) nastąpiła kulminacja akcji masowej eksterminacji ludności polskiej na Wołyniu przez nacjonalistów ukraińskich, która w Polsce znana jest jako tragedia wołyńska.

Do tej smutnej daty Białoruska Biblioteka Narodowa przygotowała wystawę książkową i dokumentalną, której celem jest zrozumienie wydarzeń z przeszłości, aby tragedia nie powtórzyła się w teraźniejszości i przyszłości.

Na wystawie zaprezentowano około 60 dokumentów ze zbiorów biblioteki. Są to książki naukowe (encyklopedie, zbiory z konferencji) i popularnonaukowe, zbiory dokumentów archiwalnych, artykuły z czasopism. Uzupełnieniem części książkowej będzie wystawa sztandarowa Archiwum Narodowego „Bez przedawnienia. Białoruś".

 

Polski charge d’affaires w Mińsku otrzymał oficjalnie zaproszenie na otwarcie wystawy poświęconej Ludobójstwu Wołyńskiemu w Bibliotece Narodowej Białorusi, ale jego ,,ekscelencja''...  nie znalazł na to czasu. Prezydent Białorusi i Białorusini o rocznicy pamiętali, w przeciwieństwie do polińskiej niewładzy w Warszawie.

Ekspozycja będzie czynna do 10 sierpnia 2023 roku .
Termin jego zakończenia może ulec zmianie.
Godziny otwarcia wystawy odpowiadają godzinom otwarcia biblioteki .
Wejście - za okazaniem karty bibliotecznej lub biletu do domu społeczno-kulturalnego.

Telefon do zapytań: (8 017) 368 37 37 .

Materiał udostępniony przez dział public relations.

 

https://www.nlb.by/upload/iblock/27a/valynskaja_raznia.jpg




W Bibliotece Narodowej uczczono pamięć ofiar rzezi wołyńskiej

 

 


W przeddzień 80. rocznicy „Krwawej Niedzieli” na Wołyniu w Bibliotece odbył się wernisaż wystawy książkowo-dokumentalnej „Zapomniane ludobójstwo. Zbrodnia Wołyńska 1943-1944. .

11 lipca 1943 r. akcja masowej eksterminacji ludności polskiej na Wołyniu przez ukraińskich nacjonalistów osiągnęła punkt kulminacyjny. W niedzielny poranek żołnierze Ukraińskiej Powstańczej Armii napadli na polskie wsie i osady, brutalnie mordując dzieci, kobiety i starców. W 2016 roku Sejm RP ogłosił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa popełnionego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Z okazji 80. rocznicy jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń dla ludności cywilnej Wołynia Biblioteka Narodowa przygotowała wystawę książkowo-dokumentalną, której celem jest zrozumienie przeszłości, aby tragedia nie powtórzyła się w teraźniejszości i przyszłości.

Na wystawie prezentowanych jest około 60 dokumentów ze zbiorów biblioteki. Są to książki naukowe (encyklopedie, zbiory z konferencji) i popularnonaukowe, zbiory dokumentów archiwalnych, artykuły z czasopism.

Część książkową uzupełnia wystawa sztandarowa „Bez przedawnienia. Białoruś” oraz kopie dokumentów związanych z działalnością organizacji nacjonalistycznych na terenach BSRR i Ukraińskiej SRR w latach 1943-1944, przekazane przez Archiwum Narodowe Republiki Białoruś.



Ekspozycja odzwierciedla spojrzenie na wydarzenia sowieckich i współczesnych białoruskich, polskich, rosyjskich, ukraińskich historyków, dziennikarzy, a także naocznych świadków rzezi wołyńskiej. Szereg publikacji i artykułów prasowych ujawnia działalność ukraińskich organizacji nacjonalistycznych na terytorium Białorusi w latach 1939–1953.

W wydarzeniu wziął udział Dyrektor Generalny Biblioteki Narodowej Białorusi, Przewodniczący Zarządu Białoruskiego Towarzystwa Wiedzy, Kandydat Nauk Historycznych, Docent Wadim Gigin, Przewodniczący Związku Polaków na Białorusi, członek Stałego Komitetu w sprawie ustawodawstwa Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białoruś Aleksander Songin , członek Stałego Komitetu Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi ds. edukacji, kultury i nauki Siergiej Kliszewicz , zastępca dyrektora ds. praca naukowa Instytutu Historii Narodowej Akademii Nauk Białorusi Paweł Trubczik , osoba publiczna Federacji Rosyjskiej Akim Apaczow , przedstawiciele ministerstw i departamentów, media.




Białoruska młodzież dowie się więcej o ludobójstwie Polaków na Kresach, niż polska młodzież będzie wiedziała na ten temat cokolwiek, kiedykolwiek.




Uczestnicy wydarzenia uczcili pamięć ofiar rzezi wołyńskiej minutą ciszy.

Wystawa czynna w Mobilnej Galerii (III piętro) do 10 sierpnia 2023 roku .
Termin realizacji może ulec zmianie.

Godziny otwarcia wystawy odpowiadają godzinom otwarcia biblioteki .
Wejście - za okazaniem karty bibliotecznej lub biletu do domu społeczno-kulturalnego.

Telefon do zapytań: (8 017) 368 37 37 .

Materiał udostępniony przez dział public relations.


https://www.nlb.by/content/news/book-exhibitions-nlb/v-natsionalnoy-biblioteke-pochtili-pamyat-zhertv-volynskoy-rezni/

 

 

Wyszukał, opracował i udostępnił - Jacek Boki - 11 Lipiec 2023 r. - Narodowy  Dzień Pamięci Ofiar Ukraińskiego Ludobójstwa na Kresach -  80 Rocznica Krwawej Niedzieli na Wołyniu

2 komentarze:

  1. I to boli najbardziej. Maria Zacharowa na konferencji prasowej wspomina Rzeź wołyńską. Białorusini organizują wystawę objazdową. Węgierscy politycy składają hołd ofiarom. A polskojęzyczni politycy urządzają "szopki " z krzyżem zbitym z gałęzi. Wstyd.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bo polskojęzyczni to są namiestnicy obcego państwa w Polsce więc nie kierują się polskim interesam interesem narodowym! To tylko zwykłe skundlone miernoty i nic więcej!

      Usuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.