Na podstawie Konstytucji RP, Rozdział 1, Artykuł 4, Ustęp 1 i 2.
1. Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.
W związku z niedopuszczalną i niegodną urzędu prezydenta RP wypowiedzią, wyrażoną w wywiadzie dla redaktora Bogdana Rymanowskiego pod adresem księdza Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego, i potomków ofiar ukraińskiego ludobójstwa, oraz wszystkich innych Polaków upamiętniających Ofiary Rzezi Wołyńskiej, zwracam się z interpelacją obywatelską:
Pełny tekst interpelacji:
Domagam się wyjaśnień na temat publikacji zawartej na ukraińskim portalu TSN.UA, będącym własnością 1 + 1 Media Group Pana Ihora Kołomojskiego, której to publikacji autorem jest Pani Tatiana Melezik, w którym pierwotnie zawarta była informacja, a która obecnie, nagle została usunięta przez stronę ukraińską, iż jest Pan spokrewnionym wnukiem, dowódcy sotni UPA Hromenki – Mychało Dudy.
Żądam również odpowiedzi, czy był to przypadek, czy też zamierzone działanie, że za Pana kadencji, na polecenie pańskiej kancelarii, w porozumieniu z kancelarią ministerstwa obrony narodowej usunięto nazwę bohaterskiej miejscowości Bircza z tablicy pamięci Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
,,Jak poinformował 15 marca 2018 roku podkarpacki portal nowiny24.pl. 8 listopada 2017 roku, tablicę zawieszono na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Zaledwie dzień później jedną z tablic wymieniono, na nowej Birczy już nie ma. Takimi działaniami zbulwersowanych było wiele środowisk. Na nasze pytanie o przyczyny usunięcia Birczy z tablic Grobu Nieznanego Żołnierza, MON enigmatycznie odpowiedziało dopiero po 21 dniach.
(...) informujemy, że decyzja o jej usunięciu podyktowana była koniecznością wyboru spośród 200 miejscowości o podobnym charakterze, podobnych wartościach historycznych”.
Dopiero teraz MON przekazało odpowiedź na list otwarty posłów PSL Mieczysława Kasprzaka i Piotra Zgorzelskiego.
Wynika z niej, że decyzję o usunięciu podjęto w oparciu o polecenie ówczesnego Ministra Obrony Narodowej Macierewicza oraz ustalenia zespołu eksperckiego, składającego się z przedstawicieli kilku instytucji i organizacji, m.in. Instytutu Pamięci Narodowej.
Nadmieniam, że obrońcy Birczy w latach 1945 – 1947 bohatersko odparli cztery zbrodnicze ataki na tą miejscowość, dokonane przez zwyrodnialców z UPA, których celem było całkowite unicestwienie zarówno samej tej miejscowości, jak również wymordowanie co do jednego, około dwóch tysięcy polskich mieszkańców Birczy i uciekinierów z innych miejscowości Pogórza Przemyskiego, którzy znaleźli w niej ratunek i schronienie przed ludobójczym terrorem band UPA, a jedną z kilku sotni atakujących w tych latach tą bohaterską twierdzę Podkarpacia, była sotnia UPA dowodzona przez Mychajło Dudę – Hromenkę, odpowiedzialnego również za bestialski mord na czternastu żołnierzach Wojska Polskiego, dokonany 24 lipca 1946 w lesie pod miejscowością Jawornik Ruski, gmina Bircza.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.