wtorek, 22 października 2019

Upamiętniliśmy obrońców Birczy

 Rondo na skrzyżowaniu ulic: Niepodległości i Legionów nazwę Obrońców Birczy nosi od października 2018 roku. Zapalam znicze razem z Panem Stanisławem Soroczyńskim, ocalonym z ludobójstwa na Wołyniu

W 74. rocznicę ataku Ukraińskiej Powstańczej Armii na Birczę (powiat przemyski) na rondzie w Elblągu, które nosi nazwę obrońców tej miejscowości, zapłonęły znicze. - O tej historii dziś powinniśmy pamiętać, aby nigdy więcej się to się nie powtórzyło - mówi Stanisław Soroczyński (85 lat), elblążanin, z pochodzenia wołyniak.

We wtorek, 22 października, jako inicjatorzy upamiętnienia w Elblągu obrońców Birczy, uczciliśmy chociaż w tak skromny sposób pamięć Polaków, którzy 74 lata temu, odparli atak ukraińskich nacjonalistów. To z myślą o nich, a także wszystkich ofiarach UPA, obok pamiątkowego kamienia ustawionego na skrzyżowaniu ulic: Niepodległości i Legionów, zapaliliśmy znicze i złożyliśmy biało czerwone róże.

piątek, 11 października 2019

75 rocznica powstania ludobójczej UPA


Mój artykuł sprzed roku napisany na 75 rocznicę powstania zbrodniczej UPA. Myślę, ze pomimo
upływu roku od jego napisania, nic nie stracił na swojej aktualności. Albowiem pomimo zmiany na stanowisku prezydenta Ukrainy i składu parlamentu oraz ekipy rządowej, mimo to nie zmienił się ani na jotę ideologiczny fundament ,,nowej'' władzy na której się ona opiera, a którym pozostaje antypolska w swoich założeniach ideologia integralnego ukraińskiego nacjonalizmu Doncowa i Bandery.

Jacek Boki - Elbląg - 12 Październik 2019 r.
_______________________________________________________________________________


 Taras Boroweć PS. „Taras Bulba” (1908-1981) - Twórca pierwszej UPA

Na Ukrainie 14 października obchodzony był tzw. ,,Dzień Obrońców Ojczyzny’’. Jest to również, a właściwie przede wszystkim hucznie świętowana rocznica utworzenia przez działaczy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - Ukraińskiej Powstańczej Armii, której nazwę banderowcy ukradli jak przystało na zupełnie naturalne cechy charakterologiczne prymitywnych i zwyrodniałych bandytów, gwałcicieli, morderców i złodziei z jakich to wyłącznie osobników składała się UPA, od początku do samego końca swojego istnienia,  formacji innego ówczesnego ukraińskiego, nacjonalistycznego watażki, atamana Tarasa ,,Bulby’’ Borowća. Rzecz jasna odpowiednio wcześniej pozbywając się w bardzo prosty sposób, tej niewątpliwej dla nich konkurencji w wyścigu do władzy nad rządem dusz miejscowej ludności ukraińskiej zamieszkującej Kresy Rzeczypospolitej, najzwyczajniej w świecie wyrzynając ją do nogi praktycznie w całości. I w taki to banalny sposób zachowano wówczas w pełni, ciągłość świętej tradycji, demokracji po banderowsku, wywodzącej się w prostej linii od hajdamackiej koliszczyzny, której dokładnie ta sama wersja, została również dziś przywrócona i wprowadzona ponownie w życie, jako obowiązująca i jedynie słuszna wykładnia, i to w każdym szczególe, tak jak przed ponad 70 laty, na dzisiejszej Ukrainie.        I jest stosowana na wszystkich szczeblach władzy i w odniesieniu do wszystkich dziedzin życia oraz stosunków międzyludzkich, pielęgnowana z nabożną wręcz pieczołowitością jako integralna część nieprzemijającego ukraińskiego etosu i kultury.

poniedziałek, 7 października 2019

IPN odmówił instalacji w Elblągu tablicy Genocidum Atrox




Dyrektor Oddziału IPN Gdańsk

Pan profesor Mirosław Golon

al. Grunwaldzka 216

80-266 Gdańsk

                                                              Pytanie


Dzień dobry

Nazywam się Jacek Boki. Jestem inicjatorem upamiętnienia bohaterskich obrońców Birczy, których to moich starań wraz z grupą moich przyjaciół, zwieńczeniem było przegłosowanie przez Radę Miejska Elbląga w dniu 28 czerwca 2018 roku, decyzji o ustanowieniu w Elblągy, u zbiegu ulic Niepodległości i Legionów Ronda Obrońców Birczy, którego oficjalne otwarcie odbyło się 13 października 2018 r.

Po tym czasie rozpocząłem starania o postawienie w pobliżu tegoż ronda tablicy,
planszy edukacyjnej IPN o ludobójstwie na ziemiach południowo - wschodnich II RP. Przez kilka miesięcy władze miejskiej Elbląga, w osobie wiceprezydenta miasta, Pana Janusza Nowaka, odmawiało udzilenia zgody na usytuowanie tej tablicy IPN, o którą jako pierwsza wystąpiła Pani naczelnik biura upamiętniania oddziału IPN Gdańsk, Pani Katarzyna Lisiecka. Na jej prośbę podjąłem starania wspierające o wydanie jednak takiej zgody na umieszczenie tablicy edukacyjnej IPN, dotyczącej ludobójstwa dokonanego na Polakach przez ukraińskich szowinistów z OUN - UPA na Kresach II RP, właśnie w pobliżu ronda obrońców Birczy.