piątek, 2 lipca 2021

Odpowiedź MON na petycję trzech rad

 


25 maja 2021 roku (wtorek) o godz. 10. 00 w hali sportowej w Birczy, przy ul. Parkowej 1, odbyła się XLIX sesja Rady Gminy Bircza wspólna z Radą Powiatu Bieszczadzkiego i Radą Powiatu Przemyskiego.

Jednym z punktów wspólnej sesji trzech rad, było m.in. przedstawienie informacji dotyczącej usunięcia napisu „Bircza 1945-1946” z tablicy pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie - pełną relację na wyżej wymieniony temat zaprezentowali: Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego Pan Wojciech Bobowski oraz Wójt Gminy Bircza Pan Grzegorz Gągola.
Po dyskusji nad tą kwestią, Rada Powiatu Bieszczadzkiego, Rada Powiatu Przemyskiego i Rada Gminy Bircza przyjęły treść petycji skierowanej do Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, dotyczącej przywrócenia napisu „Bircza 1945-1946” na tablicy pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie przez aklamację
 
30 czerwca otrzymałem od przewodniczącego powiatu przemyskiego, Pana Wojciecha Bobowskiego, kopię odpowiedzi udzielonej przewodniczącym trzech Podkarpackich rad, powiatów Przemyskiego i Bieszczadzkiego oraz gminy Bircza na ich petycję w sprawie powrotu nazwy tego bohaterskiego miasteczka, na tablicę pamięci Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, przez Ministerstwo Obrony Narodowej.  Odpowiedź w swojej treści absolutnie niczym, nie różniła się od takiej samej repliki ze strony MON, udzielonej na apel w tej samej sprawie przed trzech lat, który skierowałem do ministra obrony Mariusza Błaszczaka, wraz z Panią Lilianą Wojtulewicz, kresowianką urodzoną na polskiej Wileńszczyźnie, obecnie mieszkanką Wrocławia. Odpowiedź udzielona nam, tak jak i w obecnym przypadku, przez urzędnika MON dr. Michała Wiatera, w swojej treści absolutnie, nie różniła się niczym, poza drobnymi stylistycznymi sformułowaniami, nie zmieniającymi jednak sensu całego tekstu, oraz napisu znajdującego się w nagłówku odpowiedzi MON, w którym trzy lata temu widniał napis: ,,Służymy Najjaśniejszej'', a dziś zamiast służenia Najjaśniejszej, widnieje hasło:.. ,,Szczepimy się''. Tak jak i w odpowiedzi skierowanej do nas przed trzema laty przez dr. Pawła Huta, tak i teraz do władz trzech Podkarpackich rad, jak to zawsze bywa w takich przypadkach kurtuazyjnie zapewniono, że ministerstwo obrony, zawsze z szacunkiem odnosi się do takich inicjatyw, mających na celu godne upamiętnienie Naszych bohaterów, jednak przywrócenie nazwy Bircza, będzie mogło mieć miejsce dopiero po odbudowie Pałacu Saskiego, którego częścią jest obecny Grób Nieznanego Żołnierza, oraz po przeprowadzeniu szerokich konsultacji społecznych w tej sprawie, czyli... nie w tym życiu. 
 
Tak więc jest to taka sama odpowiedź odmowna, skonstruowana według takiego samego schematu, czytaj odpowiednio wcześniej przygotowanej sztancy, jaką posiada na takie okazje, każde ministerstwo, czy inny urząd władzy centralnej, przy użyciu której,  udzielono wcześniej eksplikacji nam, zredagowana z użyciem ładnych, nic nie znaczących słów, za pomocą których spławia się natrętów, a zarazem zachowuje się wśród niczego nie rozumiejącej gawiedzi, wizerunek niezłomnych patriotów, zatroskanych nieustannie o pamięć polskich bohaterów, które obie te rzeczy wszyscy ci ludzie na szczytach władzy, mają w rzeczywistości głęboko w nosie. Nie inaczej miało się to i tym razem, choć tak naprawdę dzieje się tak zawsze, gdy w rachubę wchodzi, niewygodny dla panującej w danym czasie władzy temat.

 


Jacek Boki - Elbląg

2 Lipiec 2021 r.



Petycja do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka

https://kresywekrwi.blogspot.com/2021/05/petycja-do-ministra-obrony-narodowej.html

Nic o nas bez nas - Agata Lalik

https://kresywekrwi.blogspot.com/2021/05/nic-o-nas-bez-nas-agata-lalik.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.