piątek, 4 lutego 2022

Odkłamujemy historię operacji wojskowej Wisła

 


Opis zrzutki

W tym roku mija 75. rocznica rozpoczęcia operacji wojskowej Wisła, która położyła kres ludobójczej działalności UPA, skierowanej przeciwko Polakom. Pomimo, że akcja ta zakończyła okres terroru i strachu, jakim żyła polska społeczność województw południowo-wschodnich, do dnia dzisiejszego, ze względu na realizację jej w okresie komunistycznych rządów, uważana jest za akt przemocy wobec banderowców i osób ich wspierających. Zupełnie pomijane są ofiary polskie, które w całej tej sytuacji najmniej interesowały się ówczesną polityką, pragnąc uratować życie swoje i swoich bliskich. W polskich archiwach znajdują się wspomnienia Polaków, którzy odbywali w tym okresie (niezależnie od swoich przekonań politycznych) służbę wojskową i zmuszeni byli narażać własne życie w obronie cywilnej ludności przeciwko UPA terroryzującej południowo-wschodnie tereny Polski. Pragniemy pozyskać wspomniane płatne materiały archiwalne, opracować je i udostępnić dla ogółu społeczeństwa.
Dlatego utworzyłem zbiórkę. aby pozyskać pieniądze na zbiórkę dotycząca wspomnień polskich żołnierzy walczących z bandami UPA. Znajdują się w m.in:
 
"UPA" - wspomnienia byłych żołnierzy walczących w latach 1945-1947 z oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii (tzw. bandami UPA) na terenie województw Polski południowo-wschodniej
 
 Głos zabierają: Teofil Paluch - pracownik Urzędu Bezpieczeństwa, we IX 1939 skierowany do bandy "Poręby" działającej w okolicach Przemyśla. Omawia on w skrócie działalność wszystkich band na rzeszowszczyźnie; mjr Jan Granowski - w latach 1945-47 żołnierz jednego z oddziałów walczących z bandami; kpt. Izydor Adamowicz - kapitan WP - wspomnienia na temat walk stoczonych z banderowcami; mjr Józef Pieniądz - na temat ostatnich walk z bandami w okolicach Bełżca; Stanisław Łęcki - żołnierz IV Brygady Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW) - wypowiedź na temat akcji pod Dębem i w Lisach koło Lubaczowa, likwidacji bandy "Stiacha", tzw. akcji "R", likwidacji bandy "Łastiwki" oraz schwytania i transportu zabójców gen. Karola Świerczewskiego; por. Mieczysław Pukło - dowódca strażnicy w Łupkowie - wypowiedź na temat odparcia bandy UPA na strażnicy w Łupkowie i krwawej bitwy z banderowcami pod Birczą; Kazimierz Dobosz - wypowiedź na temat wprowadzenia dodatkowych oddziałów wojska do walki z bandami na terenie Bieszczad po śmierci gen. K. Świerczewskiego; kpt. Stanisław Kalinowski - kwatermistrz - mówi na temat transportów broni i żywności dla oddziałów walczących z bandami; Franciszek Osetek - były pracownik Komendy Wojewódzkiej Urzędu Bezpieczeństwa (UB) w Rzeszowie - uwagi na temat likwidacji band UPA w Tarnobrzegu; Teofil Paluch - cd. Stanisław Łęcki - wypowiedź na temat działalności dywersyjnej prowadzonej przez milicjantów w oddziałach "Stiacha" i "Kurasia"; mjr Jan Granowski - wspomnienia na temat akcji prowadzonych na prawym brzegu Sanu, w Birczy, Żegatyni oraz pod Jamną Dolną i Jamną Górną; Teofil Paluch - wypowiedź na temat schwytania "jugosłowiańskiego" generała u sióstr zakonnych w Krasiczynie; Mieczysław Granowski - uwagi na temat repatriacji ludności ukraińskiej do Związku Radzieckiego i bitwy z oddziałami UPA we wsi Kuźmiana; Mieczysław Granowski - cd. Stanisław Niedbała - wypowiedź na temat akcji prowadzonuch na terenie powiatu lubaczewskiego, walk z bandą UPA, która zajęła jeden z posterunków Urzędu Bezpieczeństwa (UB), metodach walki UPA z funkcjonariuszami Milicji Obywatelskiej oraz likwidacji band "Żeleźniaka" i "Warchoła"; Mieczysław Granowski - uwagi o nie zidentyfikowanych zrzutach samolotowych dla UPA, ucieczce trzech żolnierzy Wojska Polskiego spod plutonu egzekucyjnego UPA i okrucieństwach band (wypalanie gwiazd na piersiach żołnierzy WP); Stanisław Łęcki - wypowiedź na temat walk z bandą "Orlika" oraz oddziałami UPA na terenie województw białostockiego i lubelskiego; Stanisław Niedbała - wypowiedź na temat "Burłaka", bandy "Koszeli". Nagranie posiada dublet.
 
 
ale jedna minuta kosztuje 5 złotych dlatego potrzebne są te pieniądze.
 
 
 
Dr. Krzysztof Żabierek


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.