wtorek, 23 marca 2021

Petycja o zmianę nazwy ronda Tarnopol, na Ofiar Wołynia

Motto:

„Bandera jest symbolem Ukrainy. Ukraina to Bandera” - Serhij Nadał, mer Tarnopola (1)

 


W związku z kolejną zniewagą rzuconą w twarz nam Polakom, mieszkańcom Elbląga przez władze Tarnopola, domagamy się zmiany nazwy ronda Tarnopol na Rondo Ofiar Wołynia.

Mer tego miasta Serhij Nadał wnioskował 5 marca br. o nazwanie miejskiego stadionu w tym mieście imieniem zbrodniarza wojennego i mordercy Polaków, dowódcy zbrodniczej UPA Romana Szuchewycza. Tydzień później, ignorując protest w tej sprawie ambasadora Izraela Joela Liona, oświadczył stanowczo, że nazwy stadionu nie zmieni.

Już wcześniej władze Tarnopola podejmowały kuriozalne, kontrowersyjne decyzje ws nazewnictwa ulic, wznoszenia pomników honorujących i gloryfikujących największych ludobójców w historii ludzkości. Takie posunięcia władz Tarnopola wskazują niewątpliwie na kontynuację idei ludzi, których zbrodnie pochłonęły życie setek tysięcy Polaków, a poziom wynaturzenia człowieczeństwa przekroczyły wszelkie możliwe granice.

Reminiscencje banderowskie w Tarnopolu - mieście partnerskim Elbląga:


1. Jedna z ulic nosi imię Romana Szuchewycza,
 

2. W centrum Tarnopola wznosi się, odsłonięty 2008 roku, pomnik przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery.
 

Pomnik ukraińskiego ludobójcy, przywódcy OUN - UPA Stepana Bandery w centrum Tarnopola. Ukraińskie władze tego miasta absolutnie nie przejmują się faktem  naruszania wrażliwości i uczuć Polaków mieszkających w tym mieście. 
 

Jest on odpowiedzialny za zaplanowane przez siebie, masowe ludobójstwo polskiej ludności Kresów Południowo - Wschodnich, a przed wojną za zorganizowany terror przeciwko państwu polskiemu, napadom na polskich policjantów, wojskowych, urzędników, grabieże, niszczenie infrastruktury i organizację oraz kierowanie zamachami na życie ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego i posła Tadeusza Hołówkę.
3. Oprócz pomnika również jedna z ulic w tym mieście, nosi imię przywódcy zbrodniczej OUN Stepana Bandery

4. Kolejnym zbrodniarzem uhonorowanym ulicą jest Omelan Polowy ps. Ostap, Danyło Oczeret.

Członek zbrodniczego batalionu SS Nachtigall, odpowiedzialnego za ludobójstwo ludności żydowskiej we Lwowie, w czasie trwania tzw. ,,Dni Petlury'' w dniach 25 - 27 lipca 1941 roku. Ukraińscy szowiniści zamordowali wtedy od 8 do 12 tysięcy Żydów i 3 tysiące Polaków. Na przełomie września i października 1941 roku brał również udział, jako członek batalionu SS Nachtigall, u boku Romana Szuchewycza, który był w tamtym czasie zastępcą dowódcy tej formacji, w ludobójstwie ludności żydowskiej w Babim Jarze pod Kijowem. Od grudnia 1941 do grudnia 1942 był członkiem otoczonego ponurą sławą 201 Schutzmashaft Batalion der Waffen SS, pacyfikującego ludność Białorusi. Od 1943 roku był dowódcą szkolnej kompani Ukraińskiej Narodowej Samoobrony w Karpatach, jak również dowódcą III WO Łysonia, w randze chorążego. W latach 1945-1946 był oficerem do specjalnych poruczeń sztabu UPA-Zachód, która dokonała totalnej, krwawej eksterminacji polskiej ludności Wołynia.

5. W Tarnopolu ma także swoją ulicę dywizja SS Galizien.

 Żołnierze 14. Dywizji Grenadierów SS, nazywanej także SS-Galizien, składają przysięgę na wierność Adolfowi Hitlerowi (2) 

Jest odpowiedzialna za zbrodnie ludobójstwa polskich mieszkańców Huty Pieniackiej, Podkamienia, Chodaczkowa Wielkiego, Skalbimierza, Chłanowa i wielu, wielu innych polskich miejscowości na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej. Wsławiła się też działaniami w Warszawie, gdzie jej pułki policyjne brały udział w tłumieniu Powstania Warszawskiego. W kwietniu 1943 roku jeden z pierwszych batalionów tej dywizji krwawo tłumił powstanie ludności żydowskiej w Warszawskim Getcie.

6. W Tarnopolskim parku Topiłcze znajduje się pomnik, wzniesiony tam ku czci ,,bohaterskich'' esesmanów tej kolaboracyjnej formacji w służbie Adolfa Hitlera, któremu żołnierze tej dywizji przysięgali swą wierność, aż do śmierci. 
 

Pomnik ku czci SS Galizien w tarnopolskim parku Topiłcze (3)

Tarnopol to nie jedyne miasto na Ukrainie gdzie gloryfikuje się banderyzm. Dzieje się tak na całym obszarze tego kraju, wyłączając Donbas. Przez całe lata kolejne rządy w Polsce nie reagowały na taki rozwój wydarzeń, dając przyzwolenie na odradzający się tam nacjonalizm ukraiński. Najwyższy już czas ostro zaprotestować. Zło nie potępione i nie powstrzymane w porę, spowoduje jego recydywę.

Dlatego apelujemy do prezydenta miasta Elbląga i radnych o zmianę nazwy ronda Tarnopol, na Rondo Ofiar Wołynia. Chcielibyśmy w ten sposób dać odpór coraz bardziej agresywnej, antypolskiej polityce ukraińskiej, której fundamentem wciąż pozostaje ideologia integralnego szowinizmu OUN - Doncowa, Łenkawśkiego i Bandery. Jest to też niepowtarzalna sposobność, by nareszcie w Elblągu, godnie upamiętnić setki tysięcy Polaków bestialsko zamordowanych na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej, tym bardziej, że w naszym mieście żyje wielu potomków tych Polaków, którzy cudem uszli spod banderowskiej siekiery.


Z poważaniem

Jacek Boki

Lidia Marks

Jacek Gierwatowski

Elżbieta Malińska

Stanisław Soroczyński - ocalony z ludobójstwa na Wołyniu
 
Witold Grodziewicz - ocalony z ludobójstwa na na Wołyniu. Żołnierz Armii Krajowej


Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów i Uczestników walk z bandami UPA na Kresach Południowo – Wschodnich


Elbląg 21.03.2021 r.


1. Znowu banderyzm

https://myslpolska.info/2021/03/15/znowu-banderyzm/

2. SS-Galizien: Jedna z najbardziej zbrodniczych formacji II wojny światowej
 
  

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza