Rada Powiatu Bieszczadzkiego Rada Powiatu Przemyskiego
Rada Gminy Bircza
W dniu 25 maja 2021 roku (wtorek) o godz. 10. 00 w hali sportowej w Birczy, przy ul. Parkowej 1, odbyła się XLIX sesja Rady Gminy Bircza wspólna z Radą Powiatu Bieszczadzkiego i Radą Powiatu Przemyskiego.
Rady
Powiatu Bieszczadzkiego, Rady Powiatu Przemyskiego
oraz Rady
Gminy Bircza z dnia 25 maja 2021 roku,
do
Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka
Rada Powiatu Bieszczadzkiego, Rada Powiatu Przemyskiego oraz Rada Gminy Bircza na podstawie art. 63 Konstytucji RP oraz ustawy o petycjach zwraca się do Pana Ministra z prośbą o przywrócenia napisu „Bircza 1945-1946” na tablicy pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Podkreślamy, iż na przestrzeni lat Gmina Bircza i jej mieszkańcy byli wielokrotnie tragicznie doświadczani przez historię. Miejscowość Bircza w latach 1945 – 1946 trzykrotnie obroniła się przed bandami UPA. Natomiast w roku 1939 na Wzgórzu Chomińskie toczyła się jedną z największych bitew kampanii wrześniowej pomiędzy polską 24 Dywizją Piechoty a niemiecką 2 Dywizją Strzelców Górskich, również tego samego dnia w miejscowości Borownica rozbito 17 Pułk Piechoty i bohaterską śmierć poniósł dowódca płk Beniamin Kotarba. Następne lata również były dla Birczy tragiczne. W latach 1941 – 1943 na okolicznych wzgórzach wymordowano około tysiąca mieszkańców Birczy pochodzenia żydowskiego. Koniec wojny nie przyniósł mieszkańcom Birczy spokoju, gdyż właśnie wtedy rozpoczął się najcięższy okres walki z bandami UPA. W wyniku tragicznych wydarzeń z kwietnia 1945 roku wymordowano 67 mieszkańców Gminy Bircza w miejscowości Borownica. Mieszkańcy Birczy zostali dzielnie obronieni przez żołnierzy, milicjantów – w wielu przypadkach byłych żołnierzy AK oraz przedstawicieli pomocniczych organizacji.
Przez wiele lat mieszkańcy Gminy Bircza oczekiwali upamiętnienia walczących w obronie Birczy z OUN – UPA w latach 1945 – 1946. Ku wielkiej radości lokalnej społeczności napis „Bircza 1945 – 1946” został umieszczony na tablicy pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Jednakże przed uroczystym odsłonięciem tablicy napis został niespodziewanie i potajemnie usunięty.
Nadmieniamy, iż Rada Gminy Bircza w 2017 roku wystosowała petycję do ówczesnego Ministra Obrony Narodowej Pana Antoniego Macierewicza o ponowne umieszczenie napisu „Bircza 1945-1946” na tablicy pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Petycja poparta była również podpisami mieszkańców Gminy Bircza. Niestety do chwili obecnej napis nie został ponownie umieszczony, co jest bulwersujące dla lokalnej społeczności, jak i mieszkańców Powiatu Przemyskiego oraz Powiatu Bieszczadzkiego.
Uważamy, że duma i honor mieszkańców Gminy Bircza w obecnej sytuacji zostały w sposób karygodny naruszone, a usunięcie napisu „Bircza 1945-1946” z tablicy pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, jest szczególnie upokarzające, zarówno dla walczących o Birczę, jak również dla obecnych mieszkańców.
Mimo wielu ciężkich doświadczeń mieszkańcy Gminy Bircza to ludzie twardzi i honorowi, a przed wszystkim dumni ze swojej przeszłości, dumni ze swojej miejscowości i ze swoich przodków. Mottem działania mieszkańców są słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego „Naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.
W dowód wdzięczności naszym przodkom za walkę o wolną i niepodległą Ojczyznę okupioną krwawymi ofiarami Radni Rady Powiatu Bieszczadzkiego, Radni Rady Powiatu Przemyskiego oraz Radni Rady Gminy Bircza zwracają się z uprzejmą prośbą do Pana Ministra o podjęcie działań mających na celu przywrócenie napisu „Bircza 1945-1946” na tablicy pamiątkowej Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.
Przewodniczący Rady Powiatu Bieszczadzkiego
Marek Bajda
Przewodniczący Rady Powiatu Przemyskiego
Wojciech Bobowski
Przewodniczący Rady Gminy Bircza
Kazimierz Cap
Bircza, 25 maja 2021 rok
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.