piątek, 12 marca 2021

Meldunek sytuacyjny Nr. 019

Trumny z ciałami poległych i pomordowanych przez banderowców pod Łubnem, żołnierzy Wojska Polskiego z Grupy Manewrowej 4 Bałtyckiej Brygady WOP z Koszalina

Oto Meldunek sytuacyjny Komendy Ósmego Odcinka Wojsk Ochrony Pogranicza z dnia 3 kwietnia 1947 roku, dotyczący bestialskiej zbrodni dokonanej na żołnierzach Grupy Manewrowej 4 Bałtyckiej Brygady WOP z Koszalina przez bandy UPA, w zasadzce pod Jabłonkami w okolicy Baligrodu 1 kwietnia 1947 roku. Meldunek zawiera opis zdarzenia i przebieg walki, a dalej ewakuację ciał zabitych i pomordowanych żołnierzy Wojska Polskiego z pola bitwy.

Fotografia z okresu trwania ,,Operacji Wisła'' - Żołnierze 2 Brygady KBW wyruszają z Ustrzyk Górnych w pościg za sotnią Stacha

Autor meldunku streszcza w nim również inne zmagania żołnierzy Wojska Polskiego z bandami UPA w pasie przygranicznym Bieszczad, stany osobowe stanic wojskowych, ich szkolenie, a także bardzo ciężkie warunki terenowe oraz bytowe, gdzie często brakowało żywności, zarówno dla ludzi, jak i paszy dla koni, będących fundamentalnym wyposażeniem na stanie wojska w górzystym terenie Bieszczad, bez których w bardzo wielu przypadkach, byłoby rzeczą niemożliwą dokonywanie akcji zwiadowczych, jak również pościgowych przeciwko zbrodniarzom z UPA. I pomimo tych niezwykle ciężkich i niebezpiecznych warunków ich służby Ojczyźnie, gdzie każdego dnia, na każdym kroku groziła im śmierć, ani przez chwilę, nie wahali się walczyć z najwyższym poświęceniem w obronie polskiej ludności Podkarpacia, sterroryzowanej i eksterminowanej przez ludobójców z OUN - UPA i niedobitki SS Galizien, wciąż grasujące na tych terenach do spółki z banderowcami. Oraz w obronie integralności terytorialnej i stanu posiadania ówczesnego Państwa Polskiego, takiego jakie wtedy mieliśmy i nie wolno było dopuścić pod żadnym pozorem, aby ten stan został Nam przez kogokolwiek uszczuplony, czy odebrany w taki lub inny sposób. I ten obowiązek żołnierze ci, zobowiązani przysięgą wojskową, że walczyć o te wszystkie priorytety i najważniejsze interesy Narodu i Państwa Polskiego, będą do samego końca z poświęceniem własnego życia, wypełnili z honorem godnym najwyższego podziwu i szacunku Nas wszystkich! I dlatego znieważanie dziś oraz niszczenie miejsc, przez decydentów obecnej władzy i podległe im instytucje, mieniące się rzekomymi agendami polskiej pamięci narodowej, z którą w rzeczywistości nie mają nic wspólnego, poświęconych ich ofierze, jaką złożyli na Ołtarzu Ojczyzny w tamtym czasie, zasługuje jednoznacznie na totalne potępienie z Naszej strony, a zleceniodawcy i sprawcy tych dewastacji, winni być przez nas wszystkich obłożeni wieczystą infamią!


Jacek Boki - Elbląg

12 Marzec 2021 r.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------WOJSKO POLSKIE

8 Oddział W.O.P

Wpłynęło dnia 5 IV 1947

Nr. 01247

Zał.1
Komenda Odc. W.O.P. Nr.37

                 Nr. 0119

Baligród, 4 kwietnia 1947 r. Egz. nr. 38

Meldunek sytuacyjny Nr. 019

Komendy Odc. W.O.P. Nr. 37 na dzień 3 kwietnia 1947 r. godz.24.00

Mapa 1: 100.000

M - 34 - 105 (Wola Michowa)

M - 34 - 106 (Lutowiska)


I. Sytuacja ogólna


W ostatnim czasie, na terenie Komendy działalność band z pod znaku UPA bardzo ożywiła się, zwłaszcza w rejonie Cisna - Baligród. Bandy liczebnie dość silne w dalszym ciągu urządzają zasadzki tak, że odcinek drogi Baligród - Cisna bardzo niebezpieczny i dla małych grup wojska nie do przebycia. 1.04. br. znów urządzili zasadzkę na samochód Grupy Manewrowej Nr. jadący z 30 żołnierzami z Cisny do Baligrodu. Zasadzka miała miejsce koło tartaku Zubne (6092 D). Bnadyci w sile ok. 180 ludzi ostrzelali samochód silnym ogniem z lasu Jabłonki. Żołnierze wyskoczyli z samochodu i cały swój ogień skierowali na las. Tymczasem grupa bandytów około 80 wyskoczyły z potoku Jabłonka (6092 D), wszczęła się walka wręcz. W wyniku zostało zabitych z Grupy Man. 18 żołnierzy, w tym 6 oficerów, rannych 2, 9 przepadło bez wieści, prawdopodobnie uprowadzeni bandę. Z zabitych pościągano ubrania, zabrano 5 r.k.m-ów.

Zanim nadeszła odsiecz banda zbiegła. Banda również poniosła straty lecz nie ustalone. Rabowanie ludności a nawet mordowanie osób cywilnych, niewygodnych bandzie ma miejsce na terenie całej Komendy.


Ze strony W.P. akcje przeciw bandytyzmowi trwają, lecz dają słabe wyniki. Żadnego ruchu granicznego na odcinku Komendy nie ma. Wypadków naruszenia granicy nie stwierdzono.

Pogoda zmienna, deszczowa. Drogi za wyjątkiem szosy Lesko - Cisna ciężkie do przebycia, błotniste.

Katastrof żywiołowych nie było. Temperatura + 15 stopni C. Długość dnia 12 godz. 30 min.

II. Z powodu złego stanu strażnic, a silnych zjednoczonych band, komenda zaczepnych działań samoistnie prowadzić nie jest w stanie.

Dnia 31.03. strażnice szkoliły się wg. programu.

Dnia 1.04. Grupa Cisna i Baligród brały udział w pościgu za bandą, która urządziła zasadzkę na Gr. Man. Nr.4, ochraniała i zwoziła zabitych.

Grupa Wołkowyja szkoliła się wg. programu.

Dnia 2.04. Wołkowyja zaopatrywała się w furaż. Ze strażnic Cisna grupa 30 ludzi w Baligrodzie do dyspozycji D-cy Gr. Man. nr.4, w Ciśnie z powodu małego stanu liczebnego trwało ostre pogotowie.

Dnia 3.04. Wołkowyja umacniali obronę, częściowo szkoliła się. Sytuacja w Ciśnie bez zmian. Pluton łączności patrolował konno drogę Baligród - Jabłonki współdziałając z Grupą Operacyjną.

III. Zmiany dyslokacyjne

- nie było żadnych

IV. Przebieg służbowo - operacyjnej działalności:

1. Służba W.O.P.: nie ujęto i nie przetrzymywano nikogo.

2. Incydentów granicznych nie było.

3. Spotkań granicznych nie było.

4. PPPK w Komendzie nie ma

5. Wypadków nadzwyczajnych nie było.

6. Przerw zaopatrywaniu nie było. Żołnierzom nie wydano papierosów kwiecień, wagon z żywnością zaplanowany dopiero na 9.04.

Siana jest tylko w Ciśnie, w związku z silnym zagrożeniem przez bandy droga Cisna - Baligród, dowóz siana bardzo utrudniony, mogą powstać przerwy.

7. Stan środków samochodowych.


- zasadniczo nie uległ zmianie ( patrz meld. syt. Nr. 018 z 30.03.47 r.)

Benzyny do samochodów zupełnie nie ma, konieczny natychmiastowy przydział, jak ze względów gospodarczych, tak i operacyjnych.

31.03. otrzymała K-da 6 koni wierzchowych i 6 siodeł, natomiast 3.04. przekazano do 38 K.O. w Zagórzu pięciu najgorszych koni. Stan koni obecny - 40.

Stan łączności:


Łączność jak i radiowa, tak i telefoniczna funkcjonowała bez przerw ze wszystkimi korespondentami. Do radiostacji RSB konieczny przydział zapasowych części. Do ra-cji 13 R - baterii i akumulatorów. Łączność z Wołkowyją przez 13 R.

Wnioski i uwagi:

W związku z wyjazdem Grupy Man. nr. 4 koniecznym jest wzmocnienie strażnic w Ciśnie.                

            Szef sztabu


       w/z Zieliński por./

                                                                                                Komendant Odc. W.O.P. Nr. 37 

                                                                                                      
                                                                         na urlopie

                                                                        w/z Dubowy por.
                                                                        

Od b. 2 egz.

Nr. 1 - Sekcja Oper. 8 O. W.O.P.

Nr. 2 - a/a

___________________

Wyk. i druk D.S

4.04. 47 r. Nr.49


 

Fotokopia meldunku sytuacyjnego z dnia 3 kwietnia 1947 roku

 


2 komentarze:

  1. Czy macie przez przypadek taki dokument, powinien być w Archiwum WOP w Szczecinie: Sprawozdanie okresowe z operacyjnej i służbowej działalności Komendy Odcinka nr 39 (Jasło/Gorlice) Rzeszowskiego Oddziału Wojsk Ochrony Pogranicza nr 8 za okres roczny za rok 1946.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety, ale nie posiadamy tego dokumentu, ale wystąpimy do archiwum straży granicznej, o ten i jeszcze kilka innych dokumentów, które nas interesują.
    Pozdrawiamy serdecznie

    OdpowiedzUsuń