poniedziałek, 29 marca 2021

Problem rozliczenia i osądzenia zbrodni popełnionych przez członków OUN-UPA, SS Galizien i innych kolaboracyjnych formacji ukraińskich przez demokracje zachodnie podczas „zimnej wojny”.

 Autor - dr. Lucyna Kulińska 

  • Wstęp


W ostatnich latach wystąpiło w Europie zjawisko rewidowania historii XX wieku. Dotyczy to szczególnie tragicznych dziejów drugiej wojny światowej i pierwszych dwudziestu lat od jej zakończenia. Przyczyny tego są złożone. Z jednej strony jest to wynik rozszerzenia wiedzy o przeszłości związanej z odtajnieniem ukrywanych przez dziesiątki lat dokumentów służb specjalnych, z drugiej, w niektórych krajach można zaobserwować tendencję do usprawiedliwienia, a nawet podnoszenia do rangi bohaterów osób, organizacji, czy całych formacji militarnych, które dopuszczały się w czasie ostatniej wojny zbrodni przeciwko ludzkości. Dotyczy to szczególnie takich krajów jak Ukraina i Łotwa. Tendencja ta nie ominęła także Niemiec, Austrii, ani krajów kolaborujących z hitlerowcami jak np. Węgry, ani nawet tych, których obywatele byli obiektem planowego ludobójstwa. Przykładem takiego kraju może być Polska, gdzie od wielu lat z inspiracji ukraińskich nacjonalistów, z pomocą części opiniotwórczych elit postępuje proces rozgrzeszania członków OUN- UPA ze zbrodni wojennych i honorowania ich z racji ich powojennej walki z komunizmem.

środa, 24 marca 2021

Zasłużony neonazista

 Prezydent Elbląga Witold Wróblewski nadaje honorowy medal Serhijowi Nadałowi, merowi Tarnopola za... zasługi dla Elbląga

30 października 2017 roku prezydent Elbląga, pan Witold Wróblewski, w związku z oficjalnym otwarciem w tym dniu w naszym mieście ronda "Tarnopol", znajdującego się u zbiegu ulic Konopnickiej i Niepodległości, na krótko przed tą uroczystością, wyróżnił w ratuszu, honorowym medalem ,,Bene Merentibus'' (,,Odpłacić się''), mera Tarnopola Serhija Nadała, za... zasługi dla Elbląga! 

wtorek, 23 marca 2021

Petycja o zmianę nazwy ronda Tarnopol, na Ofiar Wołynia

Motto:

„Bandera jest symbolem Ukrainy. Ukraina to Bandera” - Serhij Nadał, mer Tarnopola (1)

 


W związku z kolejną zniewagą rzuconą w twarz nam Polakom, mieszkańcom Elbląga przez władze Tarnopola, domagamy się zmiany nazwy ronda Tarnopol na Rondo Ofiar Wołynia.

Mer tego miasta Serhij Nadał wnioskował 5 marca br. o nazwanie miejskiego stadionu w tym mieście imieniem zbrodniarza wojennego i mordercy Polaków, dowódcy zbrodniczej UPA Romana Szuchewycza. Tydzień później, ignorując protest w tej sprawie ambasadora Izraela Joela Liona, oświadczył stanowczo, że nazwy stadionu nie zmieni.

Już wcześniej władze Tarnopola podejmowały kuriozalne, kontrowersyjne decyzje ws nazewnictwa ulic, wznoszenia pomników honorujących i gloryfikujących największych ludobójców w historii ludzkości. Takie posunięcia władz Tarnopola wskazują niewątpliwie na kontynuację idei ludzi, których zbrodnie pochłonęły życie setek tysięcy Polaków, a poziom wynaturzenia człowieczeństwa przekroczyły wszelkie możliwe granice.

piątek, 19 marca 2021

Oświadczenie elbląskiego klubu radnych PiS

 

Rafał Traks

Wczoraj w czwartek 18 marca 2021 roku odbyła się sesja rady miejskiej Elbląga, podczas której Pan Rafał Traks , dopuszczony do głosu przez przewodniczącego rady miejskiej Antoniego Czyżyka (PO), w imieniu klubu radnych PiS zaczął odczytywać tekst krótkiego oświadczenia klubu, w sprawie niedawnej decyzji mera i radnych miasta Tarnopol, będącego miastem partnerskim Elbląga, nadającej miejscowemu stadionowi w tym mieście, imię ukraińskiego zbrodniarza wojennego, dowódcy zbrodniczej UPA i bezpośrednio odpowiedzialnego za bestialską rzeź polskich mieszkańców Wołynia i Małopolski Wschodniej, do której dokonania rozkaz wydał osobiście wraz z Dmytro Kłaczkiwskim - Kłym Sawurem i szefem straszliwej Służby Bezpeky OUN - Bandery - Mykoła Łebediem - Rubanem. 

wtorek, 16 marca 2021

Bezwarunkowa kapitulacja władz Elbląga

 

Oto treść wymijającej odpowiedzi prezydenta Elbląga i przewodniczącego rady miejskiej Antoniego Czyżyka, na decyzję mera i władz Tarnopola z 5 marca br., na nadanie stadionowi w tym partnerskim mieście Elbląga, imienia dowódcy zbrodniczej UPA Romana Szuchewycza. 

„Z zaniepokojeniem przyjęliśmy informację o nadaniu problematycznej historycznie nazwy tarnopolskiemu stadionowi miejskiemu. Dotychczasowa współpraca Elbląga i Tarnopola nacechowana była wzajemnym zrozumieniem w wielu kwestiach i polegała na budowaniu pozytywnych relacji, a jej głównym założeniem były działania mogące w sposób konstruktywny jednoczyć i zbliżać mieszkańców naszych miast.

niedziela, 14 marca 2021

Być jak Roman Szuchewycz



                                                                                                       Pan  Prezydent Elbląga  
                                                                                                          Witold  Wróblewski      
                                                                                                             ul. Łączności 1   
                                                                                                               82-300 Elbląg        
                                                                                                      prezydent@umelblag.pl

                                                    
My, mieszkańcy Elbląga, dzięki którym piastuje Pan stanowisko prezydenta miasta, składamy oficjalny protest. Haniebny jest bowiem brak reakcji władz miasta na skandaliczny proceder, do ktorego doszło w mieście partnerskim dla Elbląga – w Tarnopolu.

piątek, 12 marca 2021

Meldunek sytuacyjny Nr. 019

Trumny z ciałami poległych i pomordowanych przez banderowców pod Łubnem, żołnierzy Wojska Polskiego z Grupy Manewrowej 4 Bałtyckiej Brygady WOP z Koszalina

Oto Meldunek sytuacyjny Komendy Ósmego Odcinka Wojsk Ochrony Pogranicza z dnia 3 kwietnia 1947 roku, dotyczący bestialskiej zbrodni dokonanej na żołnierzach Grupy Manewrowej 4 Bałtyckiej Brygady WOP z Koszalina przez bandy UPA, w zasadzce pod Jabłonkami w okolicy Baligrodu 1 kwietnia 1947 roku. Meldunek zawiera opis zdarzenia i przebieg walki, a dalej ewakuację ciał zabitych i pomordowanych żołnierzy Wojska Polskiego z pola bitwy.

poniedziałek, 8 marca 2021

Morderca Polaków patronem stadionu w Tarnopolu

 

Ten list przesłałem do redaktora naczelnego Portelu, biura prezydenta miasta i biura rady miejskiej w Elblągu.

Mer i rada miejska Tarnopola oddała hołd mordercy Polaków, dowódcy zbrodniczej UPA Romanowi Szuchewyczowi

Patronem stadionu miejskiego w Tarnopolu będzie Roman Szuchewycz – głównodowodzący tzw. Ukraińskiej Powstańczej Armii odpowiedzialny za ludobójstwo Polaków.

Jak podaje portal Zaxid.net, Rada Miejska Tarnopola na piątkowym posiedzeniu postanowiła nazwać Stadion Miejski w Tarnopolu imieniem Romana Szuchewycza. Decyzję podjęto w 71. rocznicę śmierci Szuchewycza, który 5 marca 1950 roku zginął w walce z NKWD.

niedziela, 7 marca 2021

Rozważania o pruskiej arystokracji na przykładzie Hochenzollerna, Hochbergów, Stauffenberga.

Zamek Książ, siedziba rodu książąt von Hochberg

Wobec czołobicia , ocieplania wizerunku arystokracji pruskiej w licznych publikacjach, i zagarniania przestrzeni publicznej Dolnego i Górnego Śląska, należy wreszcie napisać prawdę o nich w dosłownie znaczących słowach: militaryści, krwiopijcy, utracjusze, polakożercy, dbający o swój stan posiadania za wszelką cenę.

piątek, 5 marca 2021

Czerwony baron i salonka Adolfa Hitlera - czyli czarne krzyże nad Świdnicą


Instytut Pamięci Narodowej naginając do swoich założeń, a tak naprawdę na zlecone tej instytucji polityczne zamówienie przez obecnie rządzącą naszym nieszczęśliwym krajem ekipę ,,dobrej zmiany'', ustawę z dnia 1 kwietnia 2016 roku, mówiącą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomnik., która wprowadziła zasadę, iż jednostki samorządu terytorialnego nie mogą:
  • upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny,
  • ani w inny sposób takiego ustroju propagować,
  • za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989.

gdzie w artykule 5a doprecyzowano w pkt.1. iż: „Pomniki nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować”.

wtorek, 2 marca 2021

Kaganiec załóż i pod ścianę twarzą raus

Już na samym początku tej koronawirusowej szopki, gdy kolejnymi bezprawnymi rozporządzeniami zakagańcowano i prymitywną propagandą ogłupiono i zastraszono polskie społeczeństwo, że jeśli nie będzie nosić na twarzach tego gówna, to grozi mu niewyobrażalnie straszliwe niebezpieczeństwo, w postaci śmiertelnego zejścia z tego najpiękniejszego ze światów, które spowoduje przerażający wirus, którego o ironio do dziś nikt na oczy nie widział, nawet tzw. ,,naukowcy'', którzy nie wyizolowali go do dzisiejszego dnia, zresztą tak samo jak setek innych wirusów wcześniej, choć czeka na geniusza, który by tego dokonał nagroda w wysokości stu tysięcy dolarów, po którą jednak do chwili obecnej, nie zgłosił się żaden z nich, choć zapluwają się każdego dnia na ten temat, nie mając w rzeczywistości bladego pojęcia o czym mówią, sprowadzając cały swój bełkot do pieprzenia dętych głupot, którymi nie kompromitowałby się żaden poważny specjalista z dziedziny medycyny, poza oczywiście szamanami siedzącymi głęboko w kieszeniach karteli farmaceutycznych, których tanimi alfonsami są wszyscy bez wyjątku tzw. telewizyjni ,,eksperci'' znad Wisły.

poniedziałek, 1 marca 2021

Żołnierze Wyklęci - Andrzej Zapałowski

rys. Żołnierze Oddziałów Leśnych Lwowskiego AK „Warta” jako milicjanci z posterunku w Nowej Grobli koło Lubaczowa, broniący miejscowej ludności przed UPA. Pierwszy z lewej dowódca Stefan Trembicki „Jełbicki”, z kolekcji S. Trembickiego ze zbiorów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obszar Lwów
 

Burzliwe dzieje niosą zawsze w sobie problem zacierania postaw czarno-białych w zmaganiach o niepodległość państwa. Historia Polski, zwłaszcza w okresie zaborów, powstań narodowych, trwania przy wartościach, zobowiązaniach czy przysięgach składanych w porywach serca   zawsze nosiła w sobie różne oceny. Problem w tym, iż w tych zawieruchach dziejowych był zawsze człowiek, obywatel, który musiał się za czymś opowiedzieć. Jego percepcja postrzegania rzeczywistości to splot wychowania, wykształcenia, środowiska dorastania czy też w końcu wartości, które nosił właśnie w sobie.